Mivel én tényleg szerencsétlen turkáló vagyok (értsd: nagyon ritkán fogok ki valami jó darabot), emellett még türelmetlen is (értsd: ha az első 5 percben nem találok semmit, már fordulok is ki), ráadásul folyamatos időhiányban szenvedek, ezért sajnos elég ritkán jutok el turkálókba. Egy kedves barátnőm azonban gyakran jár szerencsével ezeken a helyeken, és írt is egy kis esszét élményeiről, motívációiról, amit változatlan formában most megosztok veletek is, olvassátok szeretettel :)
"Vak tyúk is talál...
Van az az ideális helyzet, amikor az ember lánya hó elején megkapja sok számjegyű fizetését, besurran vele valamelyik plázába, és felvásárolja kedvenc ruhaüzleteit. És van, amikor üres a buksza, és szomorú szemekkel állunk a Váci utcában a kirakat előtt, hogy ez most semmiképp nem fér bele. Na, ilyenkor kell turkálóba menni.
Turiban vásárolni kicsit olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. Sok türelem kell hozzá. Nem is biztos, hogy minden esetben szerencsével járunk, bár mostanában én a kedvenc márkás üzleteimből is gyakran sétálok ki üres kézzel. Meg aztán az sem mindegy, hogy mit is fed a "second hand" felirat a bejáratnál.
Vannak – a többnyire hazai ruhákkal kereskedő – bálás turkálók, ahol reggelenként a kedves nénik hatalmas zsákokból borogatják a vályúkba a rongyokat. Na ez az a hely, ahol én még sosem találtam semmit, pedig állítólag a jobbak - akiknek van szeme átlátni a hatalmas káoszt - tetőtől talpig képesek felöltözködni mindösszesen ezer Ft-ból az ilyen helyeken. Aztán vannak azok a boltocskák is, amik tömve vannak külföldről érkező, jó minőségű, alig használt cuccokkal, ezeket gondosan fogasokra húzzák, és válogathatunk. Turkálók esetében többnyire szerencsésebb törpének, vagy erősen testesnek lenni, mert átlagos konfekcióméretben általában hiány van. Mégis ezek azok a helyek, ahol – kis szerencsével – piszkosul jó kis ruhákat lehet találni 1000-3000 Ft-ért. Nekem gyakran sikerül.
Persze mint mindenben, turikban is létezik „top” kategória. Turkáló „sznoboknak”, vigyázz, nehogy orrodba csöpögjön az eső. Kisebb számban ugyan, de találhatunk olyan helyeket, ahol kifejezetten nagynevű márkák árusítására szakosodtak. Itt gazdag angol, francia, olasz nőcik levetett Guccijait, D&G darabjait, Chaneljét vásárolhatjuk meg. Persze ezek olyan 10 évvel ezelőtti darabok, de akad köztük időtálló. Más kérdés, hogy ha választanom kell egy 10 évvel ezelőtti, használt Donna Karan, meg egy vadiúj, esetleg épp leértékelt Bershka között, melyek ugyanannyiba kerülnek (hiszen ez már az az árkategória), akkor melyiket választom. Mindenki döntsön szíve szerint...
Én mindenesetre két dolgot egészen biztos, hogy turkálóban kezdek el először keresni: táskát és övet. Ezekben még sosem csalódtam."
és néhány tipp tőle, ahova érdemes betérni (a többinek sajnos se a nevét, se a címét nem tudja, ezekbe majd egyszer elvitetem magam):
Luna - Karinthy 26.
Gardrobe - Nagymező u.36
Gardrobe - a Madách Színház mellett a körúton
Gardrobe - Jókai u.24
Ruhagaléria - Népszínház u.